Strefa PREMIUM
Kolor szat: Fioletowy
sobota
19
kwiecień 2025
Strefa PREMIUM
Kolor szat: Biały
niedziela
20
kwiecień 2025
Strefa PREMIUM
Kolor szat: Biały
poniedziałek
21
kwiecień 2025
Kolor szat: Biały
wtorek
22
kwiecień 2025
WTOREK W OKTAWIE WIELKANOCYStrefa PREMIUM
Kolor szat: Biały
środa
23
kwiecień 2025
Strefa PREMIUM
Kolor szat: Biały
czwartek
24
kwiecień 2025
Strefa PREMIUM
Kolor szat: Biały
piątek
25
kwiecień 2025


Komentarz dnia
Jeśli chcesz zobaczyć treść -> PRZEJDŹ DO STREFY PREMIUM
Antyfona na wejście Por. Syr 15, 3-4
Pan ich napoił wodą mądrości, * tak ich umocnił, że się nie zachwieją; * i na wieki ich wywyższy. * Alleluja.
Hymn: Chwała na wysokości Bogu
Chwała na wysokości Bogu, * a na ziemi pokój ludziom dobrej woli. * Chwalimy Cię. * Błogosławimy Cię. * Wielbimy Cię. * Wysławiamy Cię. * Dzięki Ci składamy, * bo wielka jest chwała Twoja. * Panie Boże, Królu nieba, * Boże, Ojcze wszechmogący. * Panie, Synu Jednorodzony, * Jezu Chryste. * Panie Boże, Baranku Boży, Synu Ojca. * Który gładzisz grzechy świata, * zmiłuj się nad nami. * Który gładzisz grzechy świata, * przyjm błaganie nasze. * Który siedzisz po prawicy Ojca, * zmiłuj się nad nami. * Albowiem tylko Tyś jest święty * Tylko Tyś jest Panem. * Tylko Tyś Najwyższy, Jezu Chryste. * Z Duchem Świętym w chwale Boga Ojca. * Amen.
Kolekta
Boże, Ty przez wielkanocną ofiarę Chrystusa dałeś swojemu ludowi zbawienie, * udzielaj mu obficie Twoich darów, * aby osiągnął pełną wolność i posiadł radość życia wiecznego, której pozwalasz mu kosztować na ziemi. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, † który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg przez wszystkie wieki wieków.
PIERWSZE CZYTANIEDz 2, 36-41Chrzest pierwszych wyznawców Chrystusa
Czytanie z Dziejów Apostolskich
W dniu Pięćdziesiątnicy Piotr mówił do Żydów: «Niech cały dom Izraela wie z niewzruszoną pewnością, że tego Jezusa, którego ukrzyżowaliście, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem».
Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca: «Cóż mamy czynić, bracia?» – zapytali Piotra i pozostałych apostołów. «Nawróćcie się – powiedział do nich Piotr – i niech każdy z was przyjmie chrzest w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie w darze Ducha Świętego. Bo dla was jest obietnica i dla dzieci waszych, i dla wszystkich, którzy są daleko, a których Pan, Bóg nasz powoła».
W wielu też innych słowach dawał świadectwo i napominał: «Ratujcie się spośród tego przewrotnego pokolenia!».
Ci więc, którzy przyjęli jego naukę, zostali ochrzczeni. I przyłączyło się owego dnia około trzech tysięcy dusz.
Oto słowo Boże.
Komentarz do czytania
Jeśli chcesz zobaczyć treść -> PRZEJDŹ DO STREFY PREMIUM
PSALM RESPONSORYJNYPs 33, 4-5. 18-19. 20 i 22 (R.: por. 5b)
Refren: Pełna jest ziemia łaskawości Pana.
Albo: Alleluja.
Słowo Pana jest prawe, *
a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość, *
ziemia jest pełna Jego łaski.
Refren: Pełna jest ziemia łaskawości Pana.
Albo: Alleluja.
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, *
na tych, którzy oczekują Jego łaski,
aby ocalił ich życie od śmierci *
i żywił ich w czasie głodu.
Refren: Pełna jest ziemia łaskawości Pana.
Albo: Alleluja.
Dusza nasza oczekuje Pana, *
On jest naszą pomocą i tarczą.
Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska, *
według nadziei pokładanej w Tobie.
Refren: Pełna jest ziemia łaskawości Pana.
Albo: Alleluja.
Można odmówić poniższą sekwencję.
SEKWENCJA
Niech w święto radosne Paschalnej Ofiary Składają jej wierni uwielbień swych dary. Odkupił swe owce Baranek bez skazy, Pojednał nas z Ojcem i zmył grzechów zmazy. Śmierć zwarła się z życiem i w boju, o dziwy, Choć poległ Wódz życia, króluje dziś żywy. Mario, ty powiedz, coś w drodze widziała? Jam Zmartwychwstałego blask chwały ujrzała. Żywego już Pana widziałam, grób pusty, I świadków anielskich, i odzież, i chusty. Zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja, A miejscem spotkania będzie Galilea. Wiemy, żeś zmartwychwstał, że ten cud prawdziwy, O Królu Zwycięzco, bądź nam miłościwy.Komentarz do Psalmu
Jeśli chcesz zobaczyć treść -> PRZEJDŹ DO STREFY PREMIUM
ŚPIEW PRZED EWANGELIĄPs 118 (117), 24
Alleluja, alleluja, alleluja.
Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się nim i weselmy.
Alleluja, alleluja, alleluja.
Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się nim i weselmy.
Alleluja, alleluja, alleluja.
EWANGELIAJ 20, 11-18Ukazanie się Zmartwychwstałego Marii Magdalenie
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Maria Magdalena stała przed grobem, płacząc. A kiedy tak płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg.
I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?».
Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono».
Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus.
Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?».
Ona zaś, sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go zabiorę».
Jezus rzekł do niej: «Mario!». A ona, obróciwszy się, powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Mój Nauczycielu!
Rzekł do niej Jezus: «Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci i powiedz im: „Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego”».
Poszła Maria Magdalena i oznajmiła uczniom: «Widziałam Pana», i co jej powiedział.
Oto słowo Pańskie.
Komentarz do Ewangelii
Jeśli chcesz zobaczyć treść -> PRZEJDŹ DO STREFY PREMIUM
Nie odmawia się Wyznania wiary.
Modlitwa wiernych
Jeśli chcesz zobaczyć treść -> PRZEJDŹ DO STREFY PREMIUM
Modlitwa nad darami
Panie, nasz Boże, przyjmij łaskawie dary swoich wiernych † i spraw, aby pod Twoją opieką zachowali otrzymaną łaskę * i doszli do radości wiecznej. Przez Chrystusa, Pana naszego.
1. prefacja wielkanocna [nr 20] - Misterium Paschalne
Następującą prefację odmawia się w Okresie Wielkanocnym. W Mszy Wigilii Wielkanocnej mówi się: zwłaszcza tej nocy;
od dnia Zmartwychwstania przez całą oktawę: zwłaszcza w tym dniu;
w następne dni: zwłaszcza w tym czasie.
od dnia Zmartwychwstania przez całą oktawę: zwłaszcza w tym dniu;
w następne dni: zwłaszcza w tym czasie.
Zaprawdę, godne to i sprawiedliwe, * słuszne i zbawienne, * abyśmy Ciebie, Panie, zawsze sławili, * a zwłaszcza (tej nocy, w tym dniu, w tym czasie) * uroczyściej głosili Twoją chwałę, * gdy Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha. On bowiem jest prawdziwym Barankiem, * który zgładził grzechy świata. * On przez swoją śmierć zniweczył śmierć naszą * i zmartwychwstając przywrócił nam życie. Dlatego pełnią łask paschalnych * radują się wszystkie ludy na całej ziemi. * Również chóry Aniołów i zastępy Świętych * śpiewają hymn ku Twojej chwale, * nieustannie wołając: Święty...
Antyfona na KomunięKol 3, 1-2
Razem z Chrystusem powstaliście z martwych, * szukajcie tego, co w górze, * gdzie Chrystus siedzi po prawicy Boga, * dążcie do tego, co w górze. * Alleluja.
Modlitwa po Komunii
Wysłuchaj nas, wszechmogący Boże, † i przygotuj do wiecznego szczęścia serca Twoich wiernych, * którym udzieliłeś wielkiej łaski chrztu świętego. Przez Chrystusa, Pana naszego.
Pomyśl
Jeśli chcesz zobaczyć treść -> PRZEJDŹ DO STREFY PREMIUM