Jak nowo narodzone dziecko, gdy zostanie przyjęte przez rodziców i gdy zamieszka z nimi, może zupełnie odmienić ich wzajemne relacje, tak słowo Boga, gdy zostanie usłyszane i przyjęte, może całkowicie przemienić i zupełnie odnowić ludzkie życie.
Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. Wszystkim, którzy je przyjęli, dało moc, aby stali się dziećmi Bożymi – mówi dzisiaj św. Jan w Ewangelii.
Czas Bożego Narodzenia zaprasza, abyśmy pozwolili Panu Bogu oraz Jego Słowu wejść w nasz ludzki świat i abyśmy w tym naszym świecie dali mu przestrzeń do zamieszkania. Wtedy Jego Słowo nada głębszy sens temu, co robimy i o co codziennie walczymy. Nie możemy się bać, że słowo Boże może nam w czymś zagrozić albo coś nam zabrać. Gdy dziecko przychodzi na świat, to nie zabiera niczego rodzicom ani im w niczym nie zagraża. Wręcz przeciwnie, dziecko pokazuje, w jaki sposób rodzice mogą jeszcze bardziej się rozwinąć, oraz sprawia, że ich miłość staje się głębsza.
Jedyne, co słowo Boże może zrobić, jeśli zostanie usłyszane i przyjęte, to zupełnie zmienić nasze myślenie i nasz sposób postrzegania świata. Nasze grzechy, słabości i egoizm nie znikną jak za dotknięciem zaczarowanej różdżki, ale pojawią się nowe siły i motywacja do codziennej walki, do drogi i do zaangażowania. Przecież Bóg, jak mówi św. Paweł, wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem (drugie czytanie).
ks. Tomasz Bać
Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego „Dzień Pański„.
Prenumeratę biuletynu można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański