Prezentowane czasopismo zrodziło się z pragnienia podzielenia się bogactwem słowa, które otrzymujemy każdego dnia w liturgii. Jest on także konkretną odpowiedzią na zaproszenie wyrażone w Konstytucji o Liturgii Soboru Watykańskiego II, aby „wierni czynnie uczestniczyli w obrzędach liturgicznych, ponieważ tego właśnie domaga się sama liturgia” (por. KL 14). Dlatego też mamy nadzieję, że tym, którzy będą z niego korzystali nasz miesięcznik pomoże w bardziej świadomym, a przez to pełniejszym i czynnym uczestniczeniu w liturgii.
Tytuł Od Słowa do Życia wskazuje drogę, którą mamy do pokonania. Słowo, które słyszymy w liturgii – nie tylko w czytaniach, ale również to, które w naszym imieniu jest wypowiadane przez kapłana w formie modlitw – ma stawać się naszym życiem, ma je przemieniać i kształtować. Dlatego też proponujemy, aby spotkanie ze Słowem odbywało się na trzech płaszczyznach:
- umysłu – który poprzez uważne czytanie i słuchanie Słowa otwiera się na zawartą w nim prawdę;
- woli – która jest wzmacniana przez rozważanie Słowa przy pomocy zamieszczonego na wstępie ogólnego wprowadzenia do całej liturgii i rozważania po każdym czytaniu, dzięki czemu zostajemy ugruntowani w pragnieniu podążania za Jezusem, który jest drogą i wskazuje nam swoim życiem właściwy kierunek;
- serca – które poruszone Słowem będzie się rozpalało miłością do Jezusa Mistrza i braci oraz sióstr. A miłość ta wyrazi się przez podjęcie konkretnego działania w życiu.
Pomocą w rozpoznaniu, jakie to ma być działanie, mogą być zarówno pytania, które można znaleźć na końcu każdego dnia, jak również nasze własne poruszenia serca.
W każdym numerze nasi czytelnicy znajdą teksty prefacji i modlitw eucharystycznych, które stanowią integralną część liturgii Mszy św. Warto poświęcić trochę czasu na rozważanie również tych tekstów, aby i one stawały się inspiracją do modlitwy płynącej z serca.
Natomiast w Dodatku, na końcu każdego numeru, umieszczane są propozycje modlitwy wiernych a także inne teksty pomocne w przeżywaniu poszczególnych miesięcy roku liturgicznego.
Pragniemy życzyć, aby nasz miesięcznik stał się pomocą również dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w codziennej liturgii, a chcą się nią ubogacić, zrozumieć ją i pogłębić jej znaczenie w swojej codziennej modlitwie.
Mamy nadzieję, że dzięki podręcznemu formatowi miesięcznik będzie można zabrać ze sobą wszędzie i skorzystać z niego w różnych sytuacjach dnia codziennego: podczas dojazdów do pracy, do szkoły, na uczelnię, a przede wszystkim podczas codziennych spotkań z Panem.