loading

Kolejny numer miesięcznika liturgicznego „Od Słowa do Życia” na luty 2023 r. zawiera jak zawsze pełne teksty liturgiczne na kolejne tygodnie okresu zwykłego, jak i początek Wielkiego Postu, czyli od Środy Popielcowej, która w tym roku przypada 22 lutego 2023 r., co oznacza, że w omawianym roku nie będziemy obchodzili święta Katedry Świętego Piotra. Wspomnienia obowiązkowe zatem, chociażby św. Polikarpa, które przypada w ostatnim tygodniu lutego, będą również podlegały ograniczeniom wynikającym z uprzywilejowania dni powszednich okresu liturgicznego, jakim jest Wielki Post.
Jednak w dziale „Rok liturgiczny” podjęty został temat święta Ofiarowania Pańskiego obchodzonego 2 lutego, które jest, w pewnym sensie, nawiązaniem, powrotem do okresu Narodzenia Pańskiego – ukazując elementy wspólne tego święta z chrześcijańskim wtajemniczeniem dorosłych, przygotowujących się do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (chrztu, bierzmowania i Eucharystii).
W dziale „Katecheza liturgiczna” kontynuujemy rozważania na temat Wprowadzenia do Lekcjonarza mszalnego, podejmując tym razem omówienie kolejnych części liturgii słowa, jakimi są: proklamacja Ewangelii i homilia.
Oprócz święta Ofiarowania Pańskiego i Katedry Świętego Piotra, które, jak wspomnieliśmy, nie będzie obchodzone w tym roku, 14 lutego przypada również święto patronów Europy: Świętych Cyryla i Metodego.
W „Obrzędach Mszy św.” znajduje się szeroki wybór prefacji na okres zwykły i okres Wielkiego Postu, a także cztery modlitwy eucharystyczne i Pierwsze modlitwa eucharystyczna o tajemnicy pojednania. Zachęcamy zatem, by sięgnąć po nasz miesięcznik czy to w formie tradycyjnej, drukowanej czy też cyfrowej, korzystając ze strony odslowa.pl lub aplikacji, w których jeśli zostanie wykupiona wersja premium, czytelnik otrzymuje pełny dostęp do tekstów liturgicznych, komentarzy i propozycji modlitwy wiernych. Mogą one nie tylko ułatwić czynne, świadome i pełne uczestnictwo w Eucharystii, ale także ubogacić codzienną modlitwę i uczynić ją jeszcze bardziej głęboką i osobistą.

Komentarze: ks. Piotr Jaworski
Rok liturgiczny: s. Anna Hyszko CHR
Modlitwa wiernych: Paweł Grzybek, Redakcja
Wprowadzenia do liturgii słowa na niedziele: ks. Tomasz Borkowski


 
 
 
 
 
 
 

Numery archiwalne

Miesięcznik

Comments are disabled.