loading

2019.10.13 – 28 NIEDZIELA ZWYKŁA

ON UMACNIA
POWOŁANYCH

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

„Jakiś czas temu na Madagaskarze wybuchła epidemia groźnej, zakaźnej choroby. Na szpital nałożono kwarantannę. Misjonarze odpowiedzialni za duszpasterstwo medyczne zastanawiali się, co będzie, kiedy ktoś z chorych poprosi o księdza. Padła szybka odpowiedź: Idzie ten, który ma dyżur, bo każdy jest gotowy”o. Stefan, Madagaskar.

Posługa pośród chorych jest domeną posługi miłosierdzia dla nas katolików, tym bardziej w krajach misyjnych, gdzie w 90% to Kościół zajmuje się tego typu placówkami medycznymi. Trąd i dziś zbiera ogromne żniwo, nade wszystko mentalne, bo wiąże się z odrzuceniem, napiętnowaniem. Ale też siłą tych, którzy służą potrzebującym, jest pragnienie zobaczenia Chrystusa w tych, których choroba zniekształciła i zepchnęła na margines społeczny. Kapłaństwo ma być posługą lekarza w szpitalu, jakim jest Kościół, powiedział papież Franciszek.

W kolekcie mszalnej wspólnie kontemplujemy prawdę o Bogu, który nas w swoim błogosławieństwie wyprzedza i umacnia. Warto zwrócić uwagę na nasze podejście do spraw i zadań, które wydają się niemożliwe lub tak trudne, że nawet brak siły do ich podjęcia. Jezus dotyka tego wszystkiego, czego my się wstydzimy. On leczy to, co w nas chore. On podnosi z choroby duchowego trądu, jakim jest grzech. W chorobie trądu wyróżniamy trzy fazy: – plamka na ciele – najłatwiej wyleczyć; – rana na ciele – potrzebny lekarz specjalista; – zakażenie – potrzebna interwencja chirurga. Czy nie przypomina nam to naszych sytuacji duchowych?

ks. Maciej Będziński

jest