loading

2021.04.04 – ZMARTWYCHWSTANIE PAŃSKIE – WIGILIA PASCHALNA

NOC PEŁNA ŁASKI

Gdy w moim życiu czeka mnie ważne wydarzenie, przygotowuję się. Od odpowiedniego stroju poczynając, do wewnętrznego nastawienia. W Kościele katolickim ważne wydarzenia poprzedzają rekolekcje. Przygotowanie duchowe do przyjęcia i przeżycia tego wydarzenia. Są rekolekcje przed ślubami wieczystymi w zakonach, są rekolekcje przed święceniami kapłańskimi.

     
Dziś w nocy czeka nas wielkie wydarzenie. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przygotowywaliśmy się przez cały Wielki Post. Potem od początku Wielkiego Tygodnia. A dziś Wigilia Paschalna, która wprowadza nas w to najważniejsze dla nas wydarzenie. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

     
Rozpoczniemy od liturgii światła. Poświęcenie ognia i zapalenie paschału, symbolu Chrystusa. Światło Chrystusa rozprasza ciemności, które są w nas. To światło będzie nas prowadzić dalej przez liturgię słowa. Słowo Boże przypomni nam naszą godność dzieci Bożych. Przypomni o naszej słabości i niewierności. Pokaże wszechmoc Boga i Jego miłosierną miłość, która nieustannie daje nam szansę powrotu do Niego. W słowach Ewangelii zatrzymamy się przy pustym grobie zmartwychwstałego Jezusa. Aby w liturgii chrzcielnej wraz z żyjącym Jezusem przypomnieć sobie i odnowić przyrzeczenia naszego chrztu św.

     
Wreszcie spotkamy zmartwychwstałego Jezusa osobiście w liturgii eucharystycznej, gdy przyjmiemy Go w Komunii św. Wraz z na nowo odkrytym śpiewem Alleluja zmartwychwstały Jezus poprowadzi nas dalej. Jak powiedział anioł niewiastom w Ewangelii: „Podąża przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział” (Mk 16, 7). A moja Galilea to niebo obiecane mi przez Jezusa.


o. Tomasz Słowiński, dominikanin


Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego „Dzień Pański”.

Prenumeratę Biuletynu „Dzień Pański” można zamówić pod adresem,

https://prenumerata.edycja.com.pl