loading

2021.09.26 – 26 NIEDZIELA ZWYKŁA

MY I ONI

Skłonni jesteśmy do jasnego dzielenia ludzi: „my” i „oni”. Potrafimy „segregować” bliźnich w zależności od tego, czy są nam dobrze znani, potrzebni, bliscy, użyteczni do czegoś… Jesteśmy podejrzliwi i nieufni wobec obcych. Ewangelia uczy nas zupełnie innego spojrzenia.

     
Mojżesz nie był zazdrosny o dary, których Bóg udzielił dwóm mężom w obozie. Podobnie i Chrystus nie niepokoił się tym, że ktoś, kto nie był z Nim formalnie związany, nie należał do grona Dwunastu, wypędzał złe duchy. Uznał go za przyjaciela, człowieka życzliwego. Obaj – Mojżesz i Chrystus – uczą nas postawy wielkoduszności, otwarcia na bliźnich, gotowości do przyjmowania osób, a nie odrzucania ich pod byle pretekstem. To, że inni są nam mniej znani lub obcy, nie oznacza, że winniśmy zajmować wobec nich postawę wrogości lub kierować się uprzedzeniami. Inny – nie znaczy automatycznie nieprzyjaciel.

     
Dziś w Kościele powszechnym obchodzimy 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Modlimy się za tych, którzy z różnych powodów (wojna, krwawe rebelie, prześladowania religijne i rasowe, nędza materialna, klęski żywiołowe) są zmuszeni do zostawienia własnych domów i ucieczki w nieznane. O solidarność z nimi prosi bardzo często papież
Franciszek. Podkreśla, że są naszymi siostrami i braćmi w potrzebie. Są Chrystusem szukającym schronienia i możliwości życia. Pierwszą formą pomocy jest wyzbycie się strachu i obaw, niechęci i uprzedzeń oraz gest miłosierdzia.


ks. Zbigniew Sobolewski


„Wake up!”
Pierwsza płyta papieża Franciszka!

Jedenaście wyjątkowych fragmentów przemówień i modlitw papieża Franciszka z archiwum Radia Watykańskiego, wygłoszonych w różnych językach, do których muzykę stworzyli współcześni kompozytorzy. Utwory utrzymane są w różnych stylach: od śpiewów gregoriańskich przez rytmy latynoamerykańskie po nowoczesne brzmienia elektroniczne i rockowe, wzbogacone tradycyjnymi hymnami chrześcijańskimi i antyfonami. Słowa papieża usłyszymy przy dźwiękach muzyki współczesnej, dyskretnej, ale potęgującej entuzjazm i siłę przesłania.

     
Do płyty dołączona jest 24-stronicowa książeczka zawierająca przemówienia i modlitwy papieża Franciszka.

     
Na stronie popefranciswakeup. believedigital.com zamieszczono tłumaczenia tekstów papieskich w różnych językach, m.in. po polsku. Część dochodu ze sprzedaży płyty przeznaczona jest na fundusz pomocy uchodźcom.

Wyłączna dystrybucja w Polsce:
Edycja Świętego Pawła.

Czas trwania: 58 min. 17 sek.

_________________________________________


TRACKLISTA:

1. Annuntio vobis gaudium magnum! (6:54) – fragment przemówienia w j. włoskim; pierwsze pozdrowienie z Loży Błogosławieństw Bazyliki Św. Piotra, Watykan, 13 marca 2013.

2. Salve Regina (5:17) – fragmenty przemówień w j. hiszpańskim i włoskim; Spotkanie z młodymi Argentyńczykami w katedrze św. Sebastiana, Rio De Janeiro, Brazylia, 25 lipca 2013.

3. Cuidar el planeta (4:46) – fragment przemówienia w j. hiszpańskim; Przemówienie w rzymskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Rzym, Włochy, 20 listopada 2014.

4. ?Por qué sufren los niños? (5:20) – fragment przemówienia w j. hiszpańskim; Przemówienie podczas spotkania z młodzieżą, Uniwersytet św. Tomasza, Manila, Filipiny, 18 stycznia 2015.

5. Non lasciatevi rubare la speranza! (3:57) – fragment przemówienia w j. włoskim; Przemówienie do uczniów szkół prowadzonych przez jezuitów we Włoszech i w Albanii, Aula Pawła VI, Watykan, 7 czerwca 2013.

6. La Iglesia no puede ser una ONG! (4:49) – fragment przemówienia w j. hiszpańskim; Spotkanie z młodymi Argentyńczykami w katedrze św. Sebastiana, Rio De Janeiro, Brazylia, 25 lipca 2013.

7. Wake up! Go! Go! Forward! (5:12) – fragment przemówienia w j. angielskim; Homilia podczas Mszy Świętej na zakończenie VI Azjatyckiego Dnia Młodzieży w twierdzy Haemi, Korea Południowa, 17 sierpnia 2014.

8. La fe es entera, no se licua! (4:32) – fragment przemówienia w j. hiszpańskim; Spotkanie z młodymi Argentyńczykami w katedrze św. Sebastiana, Rio De Janeiro, Brazylia, 25 lipca 2013.

9. Pace! Fratelli! (5:52) – fragment przemówienia w j. włoskim; Modlitwa o pokój w towarzystwie Shimona Peresa i Mahmouda Abbasa, Ogrody Watykańskie, Watykan, 8 czerwca 2014.

10. Santa Famiglia di Nazareth (5:10) – fragment przemówienia w j. włoskim; Modlitwa z okazji Dnia Rodziny, Plac św. Piotra, Watykan, 27 października 2013.

11. Fazei o que Ele vos disser! (3:31) – fragmenty przemówień w j. portugalskim i włoskim; fragment przemówienia w j. włoskim; Homilia podczas Mszy Świętej w sanktuarium maryjnym w Aparecida, Brazylia, 24 lipca 2013.

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego „Dzień Pański”.

Prenumeratę Biuletynu „Dzień Pański” można zamówić pod adresem,

https://prenumerata.edycja.com.pl

jest