loading

2021.10.03 – 27 NIEDZIELA ZWYKŁA

BY NIC NIE ROZDZIELIŁO MAŁŻONKÓW

Człowiek źle znosi samotność. Potrzebuje kogoś, z kim mógłby dzielić się sobą. Jest istotą otwartą na dialog. Dlatego szuka kontaktu z Bogiem i sobie podobnymi. Jednak nie wystarczają mu pobieżne, powierzchowne relacje. Pragnie najcenniejszej – miłości.

     
Bóg stworzył człowieka do wielkich rzeczy. Powierzył mu troskę o swe dzieło. Zarazem złożył w jego serce ogromne pragnienie wspólnoty. Człowiek nie chce być sam. Szuka sobie podobnych, najpierw w świecie rzeczy stworzonych, potem zwierząt. I nie znajduje istot, z którymi mógłby wejść w miłosny dialog. Dopiero pojawienie się kobiety sprawia, że zostaje przezwyciężona pierwotna, bolesna i smutna samotność mężczyzny. Okrzyk radości Adama ukazuje, jak cennym darem dla niego jest Ewa.

     
Na wspólnotowy wymiar życia ludzkiego, podkreślając wagę małżeństwa, zwraca uwagę również dzisiejsza Ewangelia. Jest to związek w oczach Bożych jedyny, wyjątkowy i niepowtarzalny. Związek święty i dlatego nierozerwalny. Chodzi w nim nie o chwilową obietnicę miłości, ale o więź na całe życie. Prawdziwa miłość jest trwała. Wymaga wielkiej pracy, czuwania, modlitwy i zabiegów, by ją pomnażać, a nie zatracać. Ponieważ nadaje sens życiu, kosztuje wiele.

     
Chrystus błogosławi ludzkiej miłości. Czyni ją znakiem swego oblubieńczego odniesienia do Kościoła. Obdarza blaskiem nadprzyrodzoności. Zadbajmy zatem o nasze związki małżeńskie. Czuwajmy, by nic nie potrafiło rozdzielić kochających się osób.


ks. Zbigniew Sobolewski


Kiedy rozwód nie wchodzi w grę

Każdy mąż i żona wiedzą, iż wzloty i upadki – czyli momenty cudowne oraz bardzo trudne chwile – są czymś normalnym w małżeństwie.

     
Ale dla większości małżeństw fakt, iż wzloty są wzlotami, a upadki – upadkami, pozostaje tajemnicą. Prawda o tym jest szczególnie trudna, gdy para przez dłuższy czas zmaga się z sytuacją kryzysową. I zamiast doświadczać naprzemiennie lepszych i gorszych chwil, od dłuższego czasu przeżywa tylko trudności. (…)

     
Nawet jeśli wydaje nam się, że istnieje jakiś bożek małżeńskiego chaosu, który daje albo zabiera szczęście, to wcale tak nie jest. Za małżeńską falą wzlotów ukryte są nawyki, o których będzie mowa w tej książce. (…)

     
Państwo Szczęśliwi są świadomi, że istnieją nawyki, dzięki którym ich relacja jest trwała. Ich związek kwitnie, jeśli w maksymalnym stopniu wcielają w życie nawyki odpowiedzialne za małżeńskie szczęście. Ale kiedy w związku państwa Szczęśliwych zaczyna dziać się gorzej, oznacza to, że skupili swoje wysiłki na innych obszarach życia, dlatego mniej energii i uwagi poświęcają nawykom owocującym szczęściem w ich związku. To normalne. Tamtymi obszarami również trzeba się zająć. Państwo Szczęśliwi wiedzą jednak, że taka sytuacja nie może trwać zbyt długo.

Gregory Popcak,
Kiedy rozwód nie wchodzi w grę.
Jak uzdrowić małżeństwo i pielęgnować miłość
,
Edycja Świętego Pawła, 2017.


_________________________________________


Książka „Kiedy rozwód nie wchodzi w grę” mówi nie tylko o tym, jak ocalić małżeństwo, ale także jak je zmienić. W kolejnych rozdziałach Gregory Popcak opowiada o prostych działaniach, które uzdrowią relacje małżeńskie oraz pozwolą przyswoić nawyki przyjazne małżeństwu. Autor podaje praktyczne i ważne powody mówiące o tym, dlaczego warto pracować nad poprawą trudnych małżeńskich relacji. Podpowiada, jak uratować małżeństwo, nawet jeśli jeden ze współmałżonków nie ma ochoty się w to angażować.

     
Gregory Popcak to jeden z czołowych terapeutów chrześcijańskich w USA. W prezentowanej książce korzysta zarówno z uznanych naukowo metod, jak i ze skarbca chrześcijańskiej tradycji.

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego „Dzień Pański”.

Prenumeratę Biuletynu „Dzień Pański” można zamówić pod adresem,

https://prenumerata.edycja.com.pl