loading

2021.12.25 – NARODZENIE PAŃSKIE – MSZA W NOCY

TRZECI OBRAZ

Wędrówka pasterzy z Pola Pasterzy do Groty Narodzenia i z powrotem jest obrazem drogi chrześcijanina od przyjęcia Bożego słowa, przez trud nawrócenia aż po podjęcie misyjnego powołania.

     
W wybudowanym w 1954 roku, według planów Antoniego Barluzziego, malutkim kościółku na Polu Pasterzy, niedaleko Betlejem, znajdują się trzy ołtarze. Nad każdym góruje jedna scena wyjęta z dzisiejszej Ewangelii. Na pierwszym widzimy zaspanych pasterzy skonfrontowanych z niezwykłą informacją, która rodzi zdziwienie i zadziwienie. Jest tak niewiarygodna, że koniecznie trzeba ją sprawdzić i to niezwłocznie. Nieważne, że ciemno, niebezpiecznie, a i owieczki po drodze można zagubić.

     
Na drugim obrazie widzimy pasterzy, którzy zastają wszystko dokładnie tak, jak im to zostało objawione. A więc nie ulegli zbiorowej halucynacji. Klękają przed Tajemnicą, której dotknęli, choć daleko im do zrozumienia powagi sytuacji. Logika nakazywałaby pozostanie w adoracyjnym bezruchu.

     
Oni jednak powstają i jeszcze przed świtem wracają do swoich obowiązków, ale już nie tacy sami. Pełni radości, że zaufali Słowu i doświadczyli spotkania, rozgłaszają tę niezwykłą wieść wszem i wobec. I to przedstawia trzeci obraz. Dzięki gorliwości ich świadectwa historia świata uchwyciła moment Bożego narodzenia. Odtąd nic już nie będzie takie same.

     
Zatem i my nie możemy się zatrzymywać przy drugim obrazie. Jeśli i do nas dotarło Słowo i przyszliśmy się przekonać o jego prawdziwości, trzeba powstać z kolan i z radością przekonywać współczesny świat na wszelki możliwy sposób, że Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem (św. Atanazy). Mamy powtarzać za pasterzami: usłyszałem, sprawdziłem, zaświadczam!


ks. Arnold Nowak


Do Maryi, Matki Dobrego Pasterza

Matko Boża, Maryjo,

wszystkie narody opiewają wielkie rzeczy, jakie Pan przez Ciebie uczynił. Ty jesteś Dziewicą pełną łaski i Matką Dobrego Pasterza. Ty Go wychowałaś, miłowałaś, słuchałaś, szłaś za Nim, kontemplowałaś umierającego za nas na krzyżu. Wszystko pochodzi od Niego: Kościół, Ewangelia, sakramenty święte, życie zakonne i życie wieczne. On nam to podarował przez Ciebie. Ty jesteś radością Kościoła pielgrzymującego. Ja również chcę być Twoim tak jak Jezus. Ofiaruję Ci siebie samego i wszystko, co posiadam: oświecaj mnie i spraw, abym był uległy i wierny.


Maryjo, Matko Dobrego Pasterza,
módl się za nami.Matko Dobrego Pasterza i nasza Pasterko, ulituj się nad Twoimi dziećmi rozproszonymi, które błąkają się jeszcze jak owce bez pasterza. Ratuj dusze niewinne, nawróć grzeszników, umacniaj słabych, podtrzymuj chrześcijan, pociesz strapionych i bądź przy konających, wychowuj świętych, daj nam apostołów i dobrych pasterzy. Matko, Ty wiesz, na jakim padole płaczu żyjemy, jacy nieprzyjaciele nas otaczają, z jak kruchej gliny jesteśmy stworzeni. Zwróć na nas Twe miłosierne spojrzenie. Ty jesteś dana ludzkości jako znak nadziei. Prowadź ją do Jezusa, Drogi, Prawdy i Życia, do wiekuistego Pasterza wszystkich ludzi, do radości nieba.


Maryjo, Matko Dobrego Pasterza,
módl się za nami.


Modlitewnik Rodziny Świętego Pawła,
Częstochowa, Edycja Świętego Pawła 2019.

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego „Dzień Pański”.

Prenumeratę Biuletynu „Dzień Pański” można zamówić pod adresem,

https://prenumerata.edycja.com.pl