loading

2022.05.29 – WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

BOŻY PLAN

Jedną z doskonale znanych cech małych dzieci jest ciekawość świata i związana z nią umiejętność zadawania mnóstwa rozmaitych pytań. Nie rozumiejąc jeszcze tego, jak wygląda świat i jaki przebieg mają różnorakie procesy w nim zachodzące, właśnie w ten sposób pragną zdobyć wiedzę. Najczęściej pytania kierują do swoich rodziców, którzy są dla nich pierwszymi nauczycielami. Nic więc dziwnego, że wierzą i ufają im we wszystkich sprawach.

 

 

 

 

Apostołowie, wsłuchując się w głos Chrystusa, również nie rozumieli tej Bożej rzeczywistości. Nie mieli rozeznania, jak wygląda Boży plan zbawienia świata. I choć dzieło, którego miał dokonać Jezus, już praktycznie się wypełniło, to zanim wróci On do Ojca utwierdza w wierze swoich uczniów. Udziela im także jeszcze jednego, ostatniego podczas swej ziemskiej działalności daru – błogosławieństwa.

 

 

 

 

To Jezusowe błogosławieństwo towarzyszyło apostołom, gdy wyczekiwali Ducha Świętego, który dopełni tajemnicę paschalną Chrystusa Pana. Idzie ono przez wszystkie czasy, dotykając także i nas, byśmy w swoich domach, rodzinach, środowiskach, w których żyjemy na co dzień, byli prawdziwymi świadkami Zbawiciela. Dzisiejsze czasy w sposób szczególny dają nam możliwości, by swoim postępowaniem wskazywać na naszą przynależność do Chrystusa i Jego Kościoła. Czasem nie jest konieczne dokonywanie rzeczy wielkich czy wręcz heroicznych. To sumienne, rzetelne i odpowiedzialne wykonywanie naszych obowiązków połączone z życiem Bożymi nakazami jest dla nas wypełnieniem Bożego planu wobec nas. Tym natomiast, co Bóg ceni szczególnie, jest wierność w podążaniu za Nim.

 

 

 

 

ks. Michał Kacprzyk, Papieskie Dzieła Misyjne

DZIECI KOMUNIJNE DZIECIOM MISJI

Klaudia wracała z Mszy świętej jak na skrzydłach. Jeszcze pół roku wcześniej nie podejrzewała, że jest do tego zdolna. Zrezygnować z czegoś nieznaczącego – owszem. Ale to wyrzeczenie już było sporym wysiłkiem woli. Bała się, że poczuje żal, że nie zatrzymuje więcej dla siebie, ale zamiast tego rozpierała ją radość!

 

 

 

 

Po raz pierwszy w życiu rodzice pozwolili jej decydować w ważnej sprawie. Tata nic nie powiedział, ale czuła, że jest z niej dumny. Mama patrzyła z pewnym niedowierzaniem, a brat tylko pokręcił głową z dezaprobatą, jakby zrobiła jakieś głupstwo. Nie przejmowała się tym. On jeszcze nie rozumie, jakie to szczęście!

 

 

 

 

Klaudia przyjęła niedawno Pierwszą Komunię Świętą. We wtorek w białym tygodniu wszystkie komunijne dzieci uczestniczyły w misyjnej Mszy św. Kilkoro dzieci złożyło swój dar na misje, a pięcioro przystąpiło do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Klaudia zdecydowała, że jej dar będzie szczodry i że nikt oprócz rodziców nie będzie o tym wiedział. Bała się, że nie jest zdolna do wyrzeczeń.

 

 

 

 

Zwycięstwo! – pomyślała Klaudia i podziękowała za to Jezusowi. Już dawno myślała o tym, jakby to było, gdyby zamiast rywalizować z koleżankami o najnowsze ciuchy i gadżety zaczęła sprawiać innym miłe niespodzianki. Tak jak św. Tereska od Dzieciątka Jezus. Zwykle kończyło się tylko na pobożnych życzeniach, ale dzisiaj stało się zupełnie inaczej. Poczuła się inna, dojrzalsza. I niezmiernie szczęśliwa!

 

 

 

 

To spotkanie z misjonarką z Sudanu dodało mi sił – pomyślała Klaudia i po raz kolejny podziękowała Jezusowi. Wtedy postanowiła, że chce być tak silna i mądra jak ta kobieta i że zostanie misjonarką.

 

 

 

 

I oto w misyjny wtorek spełniło się jej marzenie. Stojąc w białej sukience, złożyła swój dar i przyrzeczenie. Została misjonarką Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Odtąd każdego dnia będzie modliła się za Ojca Świętego, misjonarzy i misjonarki, i dzieci z całego świata. Jeszcze nie powiedziała o tym siostrze Oli, ale powie jej, jak tylko się znowu spotkają. A kto wie… Może któregoś dnia spotkają się na misji w Afryce?

 

 

 

 

Każdego roku polskie dzieci w ramach inicjatywy dzieci komunijne dzieciom misji wspierają kilkadziesiąt papieskich projektów ochrony życia, edukacyjnych i formacji chrześcijańskiej dla dzieci w Afryce, Ameryce Południowej i Oceanii.

Anna Sobiech, Papieskie Dzieła Misyjne

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego „Dzień Pański”.
Prenumeratę Biuletynu „Dzień Pański” można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański

jest