loading

2022.11.06 – 32 NIEDZIELA ZWYKŁA

PEŁNIA ŻYCIA

Prawda o zmartwychwstaniu ciała jest jedną z podstawowych w naszej wierze. Niestety bardzo często człowiek podaje ją w wątpliwość bądź jawnie neguje. Kończący się rok liturgiczny przypomina ją nam i budzi do tego, by zatroszczyć się o swoje zbawienie.

 

 

 

 

Dobiegający końca rok kalendarzowy ukazuje nam przemijalność i ulotność. Obumiera zieleń, dzień staje się coraz krótszy, robi się coraz chłodniej. Otaczająca rzeczywistość mobilizuje nas do tego, by pomyśleć o tym, w jaki sposób żyjemy. Czym się w życiu kierujemy? Jak postępujemy? Czy mamy czas dla Pana Boga? Te i wiele innych pytań powinny pojawiać się w naszych głowach.

 

 

 

 

Słuchając Bożego słowa, które otrzymujemy w liturgii pod koniec roku liturgicznego, możemy zauważyć, że jego głównym tematem jest prawda o zmartwychwstaniu ciała. Niestety postępowanie wielu współczesnych ludzi pokazuje, że życie wieczne się dla nich nie liczy, że nie trzeba o nim myśleć czy o nie dbać. Tymczasem dzisiaj Jezus pokazuje nam coś zupełnie innego. Odpowiadając na kwestię zmartwychwstania, zauważa, iż człowiek jest tak drogi w Bożych oczach, że nie pozostaje zdany sam na siebie.

 

 

 

 

Pan Bóg, stwarzając człowieka na swój obraz i podobieństwo, zaprosił go do życia w jedności z Nim. To Boże pragnienie rozciąga się na wieczność. Zadbajmy w tym czasie o nasze zbawienie z jeszcze większą gorliwością. Pamiętajmy, że ono jest najważniejsze!

 

 

 

 

ks. Michał Kacprzyk, Papieskie Dzieła Misyjne

Wspieramy tych, którzy niosą Chrystusa

Akcja Święty Krzysztof (1 grosz za 1 kilometr), Ratujemy życie – Misyjny Ambulans, Z Ewangelią na motorze, #Wózek dla Afryki, uCZYNek WIARY – to inicjatywy organizacji MIVA Polska (Mission Vehicle Association; znaczy Stowarzyszenie/Organizacja na rzecz misyjnych środków transportu). Zaprzyjaźnieni są z nią kierowcy wszelkich pojazdów, lecz nie tylko. Błogosławieństwo na drogę, umocnienie w wierze i rodzinno-parafialny pakiet radości ma dla każdego. A polskim misjonarzom dodaje skrzydeł, kół i turbo mocy…, co widać w ich świadectwach. Oto jedno z nich:

 

 

 

 

W sierpniu 2021 r. spełniło się nasze marzenie: otworzyłyśmy sierociniec dla dziewcząt w Ayos. Lecz każdego dnia spędzało nam sen z powiek ich wyżywienie. 12 km od naszego miasteczka mamy pole. Uprawiamy tam maniok, banany plantany itp. Dojazd samochodem jest niemożliwy – trzeba było spory kawałek drogi nosić wszystko na głowach. Dzięki pomocy MIVA Polska zakupiłyśmy motor z przyczepką, którym można tam dojechać. Nie sposób opisać radości naszych dzieci i nas samych oczywiście. Motor sprawdził się na naszych drogach. Przyczepka wozi tyle, ile może udźwignąć. Każdego dnia wspólnie z dziećmi modlimy się za Was, a raz w miesiącu w intencji wszystkich dobroczyńców sprawowana jest Msza św. (s. Amadeusza, Siostry Opatrzności Bożej, Kamerun).

 

 

 

 

Od 22 lat MIVA Polska wspiera polskich misjonarzy i misjonarki w zakupie środków transportu. Owoc jej dotychczasowej pracy to m.in. 2 207 rowerów, 679 samochodów, 267 motocykli, 217 wózków inwalidzkich, 29 silników, 23 busy, 18 ambulansów, 18 łodzi i barek, 9 traktorów, 6 skuterów, 6 koni, 5 quadów, a nawet paralotnia. Służą one wprost lub pośrednio ewangelizacji w trudno dostępnych miejscach. Na przykład w parafiach, które mają wielkość województw i gdzie misjonarz musi dotrzeć do 20-40 kaplic dojazdowych, poruszając się po słabej jakości i niebezpiecznych drogach.

 

 

 

 

Dołóżmy się zatem do tego, co na misjach jest wielką i ważną potrzebą. Podziękujmy tym za szczęśliwie przejechane kilometry. Aby nasi misjonarze mogli dotrzeć do czekających na Eucharystię, dokończyć budowę kaplicy, zapewnić wyżywienie w sierocińcu czy odmienić los niepełnosprawnych parafian.

 

 

 

 

Papieskie Dzieła Misyjne i agendy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w tym MIVA Polska, to główne narzędzia misyjnej współpracy w Polsce. Każde w swoim zakresie służy nam doświadczeniem, wiedzą i zmysłem organizacyjnym, aby żadna kropla potu, modlitwy i ofiary nie została zmarnowana.

Anna Sobiech, Papieskie Dzieła Misyjne

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego „Dzień Pański”.
Prenumeratę Biuletynu „Dzień Pański” można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański