loading

2023.01.06 – OBJAWIENIE PAŃSKIE

ODKRYWAJ BOŻE ZNAKI!

Dostrzec gwiazdę to poczuć się prowadzonym, a nie pozostawionym samemu sobie (por. papież Franciszek).

 

 

 

 

O mędrcach czy też magach ze Wschodu niewiele wiemy. Ewangelia ukazuje nam tajemnicze postacie, które odczytały w pewnym momencie znak wschodniej gwiazdy, a w sobie pragnienie szukania Prawdy i oddania czci nowo narodzonemu Królowi. Oddać pokłon to przyjąć zwierzchność tego, któremu się kłaniamy. Uwierzyć w jego moc i uznać prawdę o sobie, że moje życie jest podporządkowane temu, przed kim zginam głowę i kark, przed kim upadam na kolana. Oddać pokłon Jezusowi to przyjąć Jego królowanie – Bożego Syna w postaci małego bezbronnego dziecka – które zaprasza nas do swej szkoły panowania: nie siłą i przemocą, czego uosobieniem był król Herod, ale oddaniem w pokornej miłości i służbie, aż do zupełnego zatracenia siebie.

 

 

 

 

Z jakimi intencjami przychodzę dzisiaj do Jezusa? Jakie dary Mu przynoszę? Jakimi moimi działaniami i postawami mogę oddać Bogu chwałę i faktycznie uznać, że jest On Najważniejszą Osobą w moim życiu?

 

 

 

 

„Doświadczenie Mędrców zachęca nas, abyśmy nie zadowalali się przeciętnością, nie wegetowali, ale poszukiwali sensu rzeczy, z pasją badali wielką tajemnicę życia” (papież Franciszek). Niech gest znaczenia drzwi naszych mieszkań poświęconą kredą będzie faktycznie wyznaniem naszej przynależności do Jezusa, szukaniem Prawdy i przypomnieniem, że – uznając Jego władzę – mam być dla innych, moich domowników, sąsiadów czy znajomych, czytelnym świadkiem Jego królowania, narzędziem Jego łaski.

 

 

 

 

ks. Daniel Łuka, paulista

 

Niewidzialni ludzie

Honorat nie przestawał się modlić i na razie była to jego jedyna broń. Na zewnątrz nie zmieniało się nic, represje nadal trwały, lecz w ukryciu zakroczymskiego klasztoru zaczęło kiełkować małe ziarenko. (…)

 

 

 

 

Zaczęło się od tego, że podobnie jak w Warszawie, coraz częściej słyszał w konfesjonale słowa powtarzane przez młodych ludzi:

 

 

 

 

– Ojcze, tak bardzo pragnę wstąpić do zakonu, ale nigdzie nie mogą mnie przyjąć, bo car zabronił. Co robić? Jechać za granicę? (…) Wszak to nieważne, gdzie będę, skoro i tak od świata oddzieli mnie klauzura.

 

 

 

 

– Drogie dziecko, to ma ogromne znaczenie. Twoja dusza jest blisko Boga, jest gorąca od Jego miłości i może rozgrzewać wszystkich wokół ciebie. Jeśli wyjedziesz, pozbawisz nas tutaj twojego ciepła. Nasza ojczyzna cierpi, nie możemy jej opuszczać. Nawet Rosjanie zdają sobie sprawę, że klasztory są sercem narodu, dlatego tak się na nie uwzięli.

Anna Korycińska, Edycja Świętego Pawła 2021

Niewidzialni ludzie, Anny Korycińskiej to wciągająca powieść dla młodzieży o miłości, przyjaźni i poszukiwaniu własnej drogi. Pełna pytań i dylematów, które zadaje sobie każdy młody człowiek, bez względu na to, w jakich czasach żyje.

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego Dzień Pański.
Prenumeratę Biuletynu „Dzień Pański” można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański