loading

2023.02.05 – 5 NIEDZIELA ZWYKŁA

BYĆ SOLĄ I ŚWIATŁEM

Po wysłuchaniu wskazań dotyczących chrześcijańskiego życia zawartych w programie ośmiu błogosławieństw człowiek uświadamia sobie swoją bezradność. Trudno jest zatem przyjąć wezwanie płynące z kontynuacji Kazania na górze „wy jesteście solą ziemi, światłem świata”, które nie jest najłatwiejszym zadaniem.

 

 

 

 

Jest tu jednak pewna prawidłowość. Tylko wtedy, gdy człowiek uzna swą niemoc, może stać się solą i światłem dla świata, a następnie, wpatrzony w Boga, zacznie działać ze świadomością, że nie będzie działał własnymi siłami, lecz obdarowany Bożą łaską.

 

 

 

 

Każdy z nas jest ważny i potrzebny Bogu i ludziom. Każdy z nas jest „solą ziemi”. W tym określeniu zawiera się sens bycia chrześcijaninem. Sól się rozpuszcza, światło wypala. Te symbole wyraźnie objawiają, że życie chrześcijańskie jest posługiwaniem. Praktyczne wskazania podaje prorok Izajasz: „dziel swój chleb z głodnym, do domu wprowadź biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziej, i nie odwracaj się od współziomków”. Być więc światłością oznacza rozświetlać życie drugiemu człowiekowi, usuwając z jego życia tak braki materialne (gdy trzeba podać chleb), jak i duchowe (gdy trzeba usunąć powód zmartwienia).

 

 

 

 

Warto zastanowić się, czy traktuję siebie jako kogoś, kto jest światłem, które stoi na świeczniku, i rzeczywiście można z niego brać przykład. Równocześnie jednak jest solą, która dobrze smakuje i nie jest nieprzyjemna. To są myśli do osobistej refleksji: czy tak traktuję siebie? Głębokim pragnieniem Jezusa jest, żeby ludzie, patrząc na mnie, dziękowali Bogu, że jestem.

 

 

 

 

ks. Tomek Gwizdek

Boska miłość

Kiedy przyglądamy się wzorcom współczesnej kultury, widzimy wiele podobieństw do zwariowanej karuzeli.

 

 

 

 

Z zewnątrz wszystko wygląda zabawnie i ekscytująco. Blask świateł, głośne śmiechy, mnóstwo okrzyków euforii. Wszyscy (no, prawie wszyscy) kręcą się dookoła, przeżywając najlepsze momenty w swoim życiu. I wtedy karuzela się zatrzymuje. Zdezorientowani pasażerowie idą w kierunku wyjścia, potykając się i zastanawiając, czy było warto.

 

 

 

 

Podejście współczesnej kultury do związków działa dokładnie tak samo. Niczym kręcący się w kółko i odczuwający mdłości pasażerowie my, współczesne kobiety, wybieramy podobną karuzelę w związkach. Wirujemy w powtarzających się cyklach i zastanawiamy się, dlaczego doznajemy mdłości. Potykając się, wychodzimy z jednego romansu i rozpoczynamy drugi, mając nadzieję na coś więcej. Ale nic się nie zmienia. Zmieszane i zdezorientowane wracamy do ko- Biuletyn liturgiczny lejki oczekującej na kolejną szaloną przejażdżkę. Karuzela ta, podobnie jak wirujące koło, jest zaprojektowana tak, żeby kręcić się w kółko.

 

 

 

 

Jeśli pasażerowi nie podoba się karuzela, powinien z niej wyskoczyć. Może spróbować nowej przejażdżki, która działa w zupełnie inny sposób. Samo przejście z wirującego koła w wesołym miasteczku na karuzelę na placu zabaw nie zmieni doświadczenia. Ona nadal będzie się kręcić. Ta sama rutyna. Tylko inne siedzenie.

Zeskoczyć z karuzeli

 

 

 

 

Kiedy uświadomiłyśmy sobie, jak bardzo szkodliwa jest metoda obłędnej karuzeli, wiedziałyśmy, że coś musi się zmienić. (…)

 

 

 

 

Zamiast kontynuować jazdę na karuzeli uznałyśmy, że możemy wybrać coś lepszego. Możemy podejść do relacji w zupełnie inny sposób. Kiedy zaczęłyśmy zgłębiać, co słowo Boże ma do powiedzenia na temat miłości, zrozumiałyśmy, że metoda obłędnej karuzeli nie jest zbudowana na biblijnym fundamencie. Stanowi jedynie tanią imitację wspaniałego planu Boga. (…).

 

 

 

 

Odkąd obydwie dążymy do przyjęcia Bożego zamysłu dla prawdziwej miłości i związku, jesteśmy w stanie wchodzić w relacje z innymi w sposób o wiele bardziej respektujący Boga. Im bardziej odwracałyśmy wzrok od siebie i skupiałyśmy serca na Chrystusie, tym bardziej byłyśmy zadowolone i usatysfakcjonowane. Mamy nadzieję, że podejmiesz skok wiary i przyłączysz się do nas w tej podróży, aby odkryć Bożą wizję prawdziwej miłości i trwałych relacji.

Kristen Clark i Bethany Baird,
Boska miłość,
Edycja Świętego Pawła 2022.

W tej wnikliwej, zachęcającej i całkowicie szczerej książce zatytułowanej Boska miłość siostry Kristen Clark i Bethany Baird dzielą się radykalnie lepszym i odświeżająco biblijnym podejściem do nawigacji w twoim życiu miłosnym. Autorki podejmują takie tematy, jak prawdziwa miłość, celowe relacje, osobiste granice i samotność. Boska miłość zabierze cię w podróż do odkrywania dobrego i oryginalnego Bożego planu na miłość.

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego Dzień Pański.
Prenumeratę biuletynu można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański