loading

2023.03.12 – 3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

NA PRZEKÓR STATYSTYKOM

Księża pracujący w naszych parafiach czują się nieustannie rozliczani z ilości. Liczby udzielonych chrztów i ślubów czy przystępujących do Komunii św. mają świadczyć o jakości prowadzonej w danej parafii lub diecezji misji głoszenia Dobrej Nowiny. Tej presji cyfr ulegają także wierni świeccy zaangażowani w życie Kościoła. W efekcie prowadzi to niejednokrotnie do tworzenia sztucznych tłumów, mających jedynie podbić statystykę i poprawić wizerunek danej jednostki kościelnej.

 

 

 

 

Postawa Jezusa w dzisiejszej Ewangelii zupełnie nie przystaje do wypracowanych przez nas metod weryfikacji działalności ewangelizacyjnej. Nasz Zbawiciel zwyczajnie traci czas, siedząc przy studni w samo południe i do tego w pogańskiej Samarii. A kiedy już spotyka się z jedną kobietą, to rozmawiają o zwykłych potrzebach, o stanie jej serca, o tym, jak do tej pory układało jej się w życiu.

 

 

 

 

Jedynie cierpliwy czytelnik odkryje, że ta z pozoru nieekonomiczna postawa Jezusa okazała się ewangelizacyjnym sukcesem. W przypadkowym mężczyźnie siedzącym przy studni Samarytanka rozpoznała Zbawiciela. A rozmowa z Nim zachęciła ją do dzielenia się świadectwem z mieszkańcami jej wioski, którzy uwierzyli dzięki jej słowu.

 

 

 

 

Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by dostrzec wiele współczesnych Samarii. Ulica, stacja benzynowa, siłownia mogą stanowić doskonałą przestrzeń do spotkania z drugim człowiekiem. A zwyczajny dialog z nim może okazać się o wiele efektywniejszym narzędziem ewangelizacyjnym niż zaplanowany w każdym szczególe kościelny „event”. Czy mamy jednak odwagę tracić czas na działania, które nie poprawią statystyki kościelnej?

 

 

 

 

ks. Mariusz Marszałek, pallotyn

Droga Krzyżowa z modlitwą o przebaczenie Siostry Bożeny Hanusiak to niezwykła pozycja, pomocna, by stanąć w prawdzie przed Panem, pozwalając Jego Duchowi przeniknąć serce i pamięć. A tym samym otworzyć się na łaskę przebaczenia, która na nowo pozwoli cieszyć się życiem!

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego Dzień Pański.
Prenumeratę biuletynu można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański