loading

2023.05.07 – 5 NIEDZIELA WIELKANOCY

GODNOŚĆ

Tytuły naukowe, stanowiska, funkcje, urzędy, bogactwo czy poważanie wśród społeczeństwa nic nie dodają do wartości człowieka. Podobnie jak brak tego wszystkiego nic nie ujmuje z tego, kim człowiek jest. Ta wartość jest niezmienna.

 

 

 

 

Kolejne niedziele wielkanocne pomagają nam odkrywać prawdę o tym, kim tak naprawdę jesteśmy jako ludzie ochrzczeni. Teksty liturgiczne pokazują dziś szczególną godność chrześcijan. Godność ta nie jest jednak wynikiem naszych starań czy odpłatą za dobre sprawowanie. Jest ona wynikiem niezasłużonej przez nas miłości Boga. Wszystkie te tytuły: przybrane dzieci, królewskie kapłaństwo, naród wybrany, a także miejsce, którym jest dom Ojca, są nam dane bez naszych zasług.

 

 

 

 

To, co posiadamy tutaj na ziemi, a także przyjaźnie czy inne relacje, jest ważne. Jednak nadmierne przywiązanie do tego wszystkiego może się stać źródłem niepokoju i lęku, bo będziemy żyli w strachu przed utratą. Jedynym, który ten lęk może zabrać, jest Jezus Chrystus Zmartwychwstały. On jako jedyny może wiarygodnie powiedzieć „niech się nie trwoży wasze serce”. Sam przeszedł przez dole i niedole ludzkiego istnienia, łącznie z cierpieniem i śmiercią. Nas też chce przeprowadzić tą drogą. Często jednak opieramy się przed wejściem na tę drogę, bo boimy się, że coś stracimy. Ostatecznie jest to lęk o naszą godność. Ale tej nie możemy stracić. Ta wynika z naszego chrztu, z przynależności do Chrystusa. Słowo Boże i inne teksty liturgiczne zapraszają nas do odkrycia na nowo tej godności. Jednocześnie tę godność mamy zobaczyć u innych dzieci Boga.

 

 

 

 

ks. Adam Polak

Pismo Święte to najważniejsza pozycja książkowa w każdym chrześcijańskim domu. Czytanie Biblii pogłębia naszą więź z Bogiem.

 

 

 

 

Nasze audiobooki z Pismem Świętym, w najnowszym przekładzie z języków oryginalnych, z pewnością w tym pomogą. Są dostępne na płytach CD, w formie plików MP3 oraz na pendrivie. Będą doskonałym prezentem zarówno dla osób starszych, niedowidzących, a także dla ludzi zabieganych.

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego Dzień Pański.
Prenumeratę biuletynu można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański