loading

2023.07.23 – 16 NIEDZIELA ZWYKŁA

PUŁAPKA (PRAWIE) DOSKONAŁA

W filmach kryminalnych łatwo zauważyć, że jeśli ktoś chce podać komuś truciznę, to nie posługuje się podejrzanie wyglądającą butelką z dokładnie opisanym składem oraz wielką etykietą „Uwaga! Trucizna!”. Trucicielowi bardziej zależy na tym, aby ofiara do końca myślała, że to, co pije, nie jest niczym nadzwyczajnym.

 

 

 

 

Pszenica i kąkol, o których opowiada Jezus w dzisiejszej Ewangelii, w pierwszym etapie wzrostu są właściwie identyczne. Można dokładnie im się przyglądać, ale do końca nie wiadomo, z jakiego ziarna wyrasta obserwowana roślina. Co zatem, jeśli to, co podlewam i pielęgnuję, okaże się chwastem?

 

 

 

 

Szatan jest bardzo przebiegły, jednak to Bóg zawsze jest wygranym w pojedynku ze złem i w tę wygraną chce włączać każdego z nas. Do walki daje nam najlepszy wskaźnik dobra, kompas właściwego kierunku oraz najlepszą pomoc – Ducha Świętego.

 

 

 

 

On pomnaża w nas łaski, On daje nam odpowiednie lekarstwo i On pokazuje, czy to, co w nas wzrasta i nad czym się trudzimy, przyniesie dobry owoc. Jesteśmy tylko ludźmi, mylimy się i błądzimy, stąd może się okazać, że to, co na pierwszy rzut oka wydawało się dobre i pożyteczne, co kosztowało nas wiele zaangażowania i uwagi, było stratą sił i energii.

 

 

 

 

Duch Święty, który nas zna i przenika do głębi, przychodzi z pomocą naszej słabości, naszej duchowej ślepocie. Daje nam Boży zakwas, który pozwala kochać Boga, drugiego człowieka i siebie.

 

 

 

 

Dajmy się prowadzić Duchowi i, cytując św. Augustyna, pozwólmy „Lekarzowi czynić to, co uważa za dobre. Ty przedstaw swą słabość, On zaś niech stosuje odpowiednie lekarstwo”.

 

 

 

 

ks. Krzysztof Dzikowski

Publikacja ks. Jarosława Grabowskiego „Przewodnik dla pytających o wiarę” jest propozycją dla wszystkich poszukujących Boga: wierzących i niewierzących. Jedni i drudzy mają swoje wątpliwości, rozterki i pytania. A kto pyta, nie błądzi. Każde więc pytanie o wiarę może prowadzić do jej ożywienia lub odkrycia. Wiara jest światłem na drodze każdego człowieka! – mówi papież Franciszek. Jest światłem zarówno na drodze wierzącego, dla którego Bóg jest Ojcem, jak i niewierzącego, dla którego jest On Wielkim Nieznajomym. Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca nagrane przez autora treści prezentowane w książce w formie audiobooka.

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego Dzień Pański.
Prenumeratę biuletynu można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański