loading

2023.08.27 – 21 NIEDZIELA ZWYKŁA

SZCZEGÓLNE WYDARZENIE W SZCZEGÓLNYM MIEJSCU

Zwykle do ważnych wydarzeń przygotowujemy się długi czas. Jeśli mamy komuś powiedzieć coś ważnego, wówczas szukamy dogodnego ku temu miejsca. W dzisiejszej Ewangelii Jezus oznajmia Piotrowi wiadomość, która prawdopodobnie stanie się jedną z najważniejszych w życiu apostoła. Dodatkowo Chrystus czyni to w miejscu szczególnym.

 

 

 

 

Bóg ma władzę absolutną na ziemi i w niebie. „Do Niego należy czas i wieczność” (liturgia Wigilii Paschalnej). Tematem głównym dzisiejszej liturgii słowa jest fakt ustanowienia namiestnika Boga na ziemi – papieża. Chrystus władzę kluczy przekazał apostołowi Piotrowi. Apostołowi, który był grzesznikiem i na dodatek zaparł się swojego Mistrza. Jezus, zanim ustanowił Piotra opoką, postawił pytanie, kim jest dla swoich uczniów. Uczynił to w miejscu szczególnym – Cezarei Filipowej, czyli miejscu, w którym występowało wiele wierzeń pogańskich. Nie jest to bez znaczenia. Piotr właśnie w takim miejscu – możemy powiedzieć bezbożnym – wyznał wiarę w Jezusa jako Mesjasza.

 

 

 

 

Pytanie Jezusa, za kogo uważają mnie ludzie, jest kierowane również do nas. Chrystus zadaje nam to pytanie,
kiedy wokół nas panuje wiele alternatyw dla wiary. Kult ciała, nowoczesne ideologie, życie w taki sposób, jakby Boga nie było. Możliwości jest bardzo dużo. Co odpowiemy Chrystusowi w takiej sytuacji?

 

 

 

 

Pomimo naszych słabości miejmy odwagę odpowiedzieć jak Piotr. Miejmy odwagę wyznać wiarę w Chrystusa. Dokonajmy wyboru Boga w trudnej i często bezbożnej codzienności wokół nas. Żyjmy wiarą i zobaczmy, jak nasze życie zmienia się na lepsze.

 

 

 

 

ks. Wojciech Wrąbel

Jedyna taka biografia!

Wyjątkową biografia a Doktor Wandy Półtawskiej – osoby kochającej ludzi, wiernie stającej w obronie życia i niestrudzenie zabiegającej o niebo dla tych, których Pan Bóg postawił na jej drodze. To książka na miarę naszych czasów, uświadamiająca tak wyraźnie nam – współczesnym ludziom, że człowieczeństwo to zadanie do spełnienia.

 

 

 

 

To lektura, która poruszy serce każdego czytelnika wrażliwego na dobro, piękno i wartość życia. To fascynująca opowieść, ukazująca zarówno znane, jak i mniej znane wątki z historii Pani Doktor za pomocą wybranych biograficznych wspomnień zawartych w jej książkach, artykułach, wykładach i wypowiedziach, a także tekstach dotychczas niepublikowanych, wyjętych z szuflady – z myślą o tej książce. Całość uzupełniają liczne zdjęcia z jej archiwum.

Refleksje na dziś oraz wprowadzenia do czytań pochodzą z Biuletynu liturgicznego Dzień Pański.
Prenumeratę biuletynu można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański