loading

2024.01.01 – ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI

ZACHOWAĆ I ROZWAŻAĆ W SERCU

Na słowa pasterzy wszyscy się zdumieli, lecz tylko Maryja zachowała te słowa i rozważała je w swym sercu. Zachwyt i zdumienie nie u wszystkich prowadzi do przemiany serca. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby usłyszaną Ewangelię medytować osobiście.

 

 

 

 

Atmosfera świąt pozostaje w sercach wielu z nas wciąż bardzo żywa. To naturalne, ponieważ przygotowywaliśmy się do nich duchowo. Uczestniczyliśmy w rekolekcjach parafialnych, odważyliśmy się pójść do spowiedzi. Część z nas pod wpływem emocji zdecydowała się na noworoczne postanowienia, aby uczynić swoje życie bardziej chrześcijańskim. Czy to możliwe? Jezus objawił się ludziom, którzy religijni za bardzo nie byli. Przebywanie na pastwiskach, poza ośrodkami kultu nie ułatwiało kontaktu ze świątynią i synagogą. Jak bardzo ich sytuacja przypomina naszą. Wciąż zabiegani, zapracowani, a mimo to wrażliwi na głos Boga, uczęszczamy do kościoła, przystępujemy do sakramentów, nie tylko w Wielkanoc czy na Boże Narodzenie. Co jednak z tymi, którzy w swej letniości od wielkiego święta korzystają ze skarbów Kościoła? Jak wzbudzić w nich tęsknotę za innym życiem? Przekonać, że nie muszą porzucać swych „pastwisk” życia zawodowego? Ono wcale nie przeszkadza w życiu duchowym. Wiemy, że to nie brak czasu, ale chęci stoi u podstaw duchowego lenistwa wielu katolików. To dlatego duchowy zachwyt i zdziwienie szybko przemijają. Podejmując się wyzwania – konsekwentnego zachowywania i rozważania słów Ewangelii – nie zapominajmy w naszej codziennej modlitwie o tych, którym brak chęci i wytrwałości. Ostatecznie to „Bóg bowiem sprawia, że pragniemy i działamy zgodnie z Jego upodobaniem” (por. Flp 2, 13).

 

 

 

 

ks. Cyprian Kostrzewa, paulista

 

JAK DZIECKO W OBJĘCIACH MATKI

Maryja prowadzi wszystkie swoje dzieci do Jezusa.

 

 

 

 

„Święta Urszula (…) o Maryi mówiła praktycznie zawsze w kontekście Chrystusa. Matka Pana w jej rozważaniach nie występuje nigdy jako osobna, autonomiczna postać w dziele zbawienia, lecz raczej jako urzekająca przykładem uczennica Chrystusa i Służebnica Pańska.(…)

 

 

 

 

Naśladowanie Maryi prowadzącej do Chrystusa i uczącej, jak najlepiej okazać Mu posłuszeństwo i miłość, to jedna z najbardziej urzekających i niezwykle aktualnych form prawdziwej pobożności maryjnej. (…)

 

 

 

 

Aby naśladować Maryję, trzeba się najpierw w Nią – jak mówiła św. Urszula – „wpatrywać”, kontemplować Jej życie, Jej cechy i postawę w różnych sytuacjach.

 

 

 

 

Modlitwa różańcowa jest właśnie „wpatrywaniem się” w Maryję i Jezusa. Stąd zachęta św. Urszuli: „Miejcie zawsze różaniec przy sobie: i we dnie, i w nocy, nie opuszczajcie go nigdy. Niech on będzie wiernym Waszym przyjacielem, łańcuchem przykuwającym serca Wasze do Serca Matki naszej w niebie”.

 

 

 

 

Takie trwanie przy Maryi daje wiele pokoju serca, pogody ducha, ufności, że „Maryja raczej cudem przyjdzie Wam z pomocą, niż miałaby Was opuścić”. Właśnie taką pewnością dzieli się z nami św. Urszula w swym Testamencie.

Święta Urszula Ledóchowska, Jak dziecko w objęciach Matki. Dzień po dniu z Maryją, wybór tekstów i wstęp s. Małgorzata Krupecka USJK, Edycja Świętego Pawła, 2023

W książeczce „Jak dziecko w objęciach Matki” czytelnik znajdzie wybór krótkich myśli maryjnych św. Urszuli na 365 dni. To piękna szansa, by przeżyć – najpierw choćby rok, a potem i całe życie – „jak dziecko w objęciach Matki”.
Dodatkowym atutem tej publikacji jest jej poręczny format, dzięki któremu można mieć ją zawsze ze sobą, by rozważać wartościowe myśli przy każdej sposobności.

Refleksje na dziś pochodzą z Biuletynu liturgicznego Dzień Pański.
Prenumeratę biuletynu można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański