loading

2024.05.26 – UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY

WSPÓLNOTA

Współczesny świat charakteryzuje się brakiem relacji. Z jednej strony jesteśmy pewni siebie, z drugiej jednak zagubieni. Cyniczni wobec wartości, a bezradni w obliczu braku wspólnoty z innymi. Potrafimy mieć wielu znajomych na portalach społecznościowych, a jednocześnie z nikim nie utrzymywać głębokiej więzi.

 

 

 

 

Kościół dzisiaj pragnie uwielbiać Boga, Ojca, który nas stworzył, Syna, przez którego nam się objawił, rozkoszować się łącznością z Duchem Świętym, przeżywając uroczystość Najświętszej Trójcy. Dzisiejszą niedzielę można nazwać świętem najdoskonalszej wspólnoty osób.

 

 

 

 

Zagubieni, realizując różne własne priorytety, rzadko wpatrujemy się we wspólnotę Trójcy Świętej, bo też rzadko uczestniczymy w prawdziwej wspólnocie z innymi ludźmi. Jeśli jednak sięgniemy pamięcią wstecz, to z przyjemnością wspominamy te wydarzenia, które spędziliśmy w „równej grupie” (np. wspólne wakacje, wspólne wędrowanie). Nikt tam z pewnością nie mówił o wspólnocie, ale ona trwała. Zapatrzenie się w miłość zrealizowaną w zjednoczeniu Osób Boskich i jej naśladowanie pozwoli odrodzić nasze ludzkie wspólnoty. Czcimy Trójcę Świętą, ale to także święto wszystkich wspólnot, które się tworzą, a dla tych, które się rozpadają, szansa, by na nowo się scaliły.

 

 

 

 

ks. Tomasz Gwizdek

Refleksje na dziś pochodzą z Biuletynu liturgicznego Dzień Pański.
Prenumeratę biuletynu można zamówić pod adresem: Prenumerata – Dzień Pański